Rozhovor s trenérem „A“ týmu Kysilkem

Trenér Roman Kysilko věří, že v následující mistrovské sezoně přijde další výkonnostní vzestup jeho týmu a boj v popředí tabulky.

Deváté místo obsadili v konečném účtování fotbalového krajského přeboru hráči SK Masokombinát. To je sice o něco horší výsledek, než na jaký to vypadalo po výborném vstupu do odvetné části sezony, nicméně hlavní cíl v podobě bezpečné záchrany byl bez větších problémů splněn. Poličský trenér ROMAN KYSILKO s tím mohl být spokojen.

Není třeba dlouho listovat statistikami, abychom zjistili, že jaro ve vašem podání bylo poněkud rozporuplné. Dlouhá série bez porážky a poté dlouhá série bez vítězství. Jak vyznívá vaše celkové hodnocení?

Je to tak. V první polovině jara jsme byli hodně spokojeni. Náš cíl udělat těch 18 bodů a tím si zajistit udržení v přeboru jsme splnili po nějakých sedmi kolech. To bylo velice dobré. Pak ale přišly porážky ve Stolanech a s Českou Třebovou, po nich jsme ztratili šanci bojovat o vyšší příčky a projevila se ztráta motivace. Tak jsme alespoň dali šanci hráčům, kteří předtím tolik nenastupovali. Celkově to byl myslím dobrý půlrok, ve kterém jsme s mladým kádrem zvládli především defenzivní činnost. S tím ostatním budeme mít ještě dost práce.

Čím bylo podmíněno, že jste tak skvěle zachytili nástup do jarních bojů, porazili mimo jiné i Živanice a brzy zažehnali existenční starosti?

Viděl bych to ve třech faktorech. Jednak jsme po delším čase v zimě solidně trénovali, když se nám podařilo sladit přípravu se sálovkou. Dále se nám povedlo herní soustředění a zejména se vytvořila dobrá parta. Na klucích byla vidět chuť dokázat, že tréninková práce k něčemu je, a dokázali to přenést na hřiště.

Pokud odhlédneme od výsledků a zaměříme se na herní projev vašeho mužstva, co pokládáte za pozitivní a kde vás obrazně řečeno tlačí bota?

Jak už jsem předeslal, tak i podle vcelku nízkého počtu inkasovaných branek je patrné, že obrannou fázi dokážeme zvládat. Točilo se tam pět šest hráčů, kteří pochopili daný systém, navíc dobře dozadu hrála i záloha. Pak je tady druhá věc, a to je ofenziva, kde samozřejmě spokojenost zdaleka není. My jsme ze začátku volili rozestavení 4 – 1 – 4 –1, jednak proto, že jsme góly nechtěli dostávat, ale také proto, že nám mimo Stejskala schází klasický útočník. Ti, kteří ho doplňovali, jsou záložníci. Myslel jsem, že nám více pomůže Vojta Král, což se nestalo. Na zlepšení útočné fáze budeme muset pracovat.

Které z odehraných zápasů byly ve vašich očích „top“? Skalp Živanic bude zřejmě stát na prvním místě…

Samozřejmě nemohu tvrdit nic jiného. V tomhle utkání se nám taktika na dobré bránění a rychlé protiútoky skvěle povedla. Vysoko ale hodnotím i vítězné derby ve Svitavách, kde jsme dokázali strhnout ke konci výhru na svoji stranu.

Koho z vašich svěřenců byste chtěl za jarní výkony zvláště vyzdvihnout?

Určitě nám pomohl návrat Ondry Dittricha mezi tři tyče. Byl naší velkou oporou a jako velmi zkušený brankář byl platní i při řízení obranné hry. Největším překvapením se pro mě osobně v jarních utkáních stal Jirka Mužík. Byl prvním rokem v áčku, na podzim to ještě nebylo úplně ono, ale na jaře byl jedním z těch hráčů, kteří nás táhli.

Co jste vůbec říkal uplynulému ročníku krajského přeboru? Propastný bodový rozdíl mezi elitní dvojicí a zbytkem pole o nějaké extra fotbalové úrovni zrovna nevypovídá, že?

Je pravdou, že jak Pardubice B, tak Živanice byly velmi kvalitní celky. Béčko si podle mě vítězství zasloužilo. Říkal jsem to před začátkem jara a jeho průběh to potvrdil. Pardubice šly prostě za úspěchem více. Slušně jim sekundoval nováček z Třemošnice, ale ostatní týmy podávaly velmi nevyrovnané výkony. Pokud srovnám odehranou sezonu s dobou před pěti lety, tak bych řekl, že úroveň šla dolů. Vždyť některá družstva se potýkala se základními věcmi, jako třeba s dostatečným počtem hráčů, což je na krajský přebor dost mizerné. Více jsem určitě čekal od Chocně, Holic, nakonec i od Svitav, ale nikdo nedokázal nejlepší dvojici více ztížit situaci. Pokud se týká chvostu, myslím, že je konečný výsledek spravedlivým vyjádřením dění na hřištích.

Letní přestávka je velice krátká, letos navíc ještě kratší, protože už 30. července začíná prvním kolem pohár. A hraje se až do poloviny listopadu, takže podzim bude náročný…

Upřímně řečeno si nemyslím, že pohár v této podobě je optimálním řešením. Třeba už proto, že když vypadneme v prvním kole, těžko budeme na další týden shánět soupeře na přátelské utkání. Nelíbí se mi ani prodloužení soutěže, protože v našich podmínkách to také může znamenat zápasy na velice těžkém terénu a v Poličce už může být i sníh.

Jaký je váš výhled do příští sezony? Počítáte s tím, že byste se po nadějném, i když nedotaženém jaru, mohli pohybovat ve vyšších patrech?

Máme tady v současné době generaci hráčů, která, jestliže zůstane pohromadě a eventuálně se vhodně doplní o útočné typy, by se mohla porvat o širší špici krajského přeboru. Možná je to lehce odvážné tvrzení, ale věřím, že naši hráči mají na to, aby hráli tak do toho pátého místa. To bude náš cíl v příštím ročníku. Když se podívám na složení krajského přeboru po odchodu Pardubic a Živanic, tak si nedovedu představit, že by někdo zaujal jejich suverénní pozici. Je mi záhadou, kdo by vlastně mohl hrát o divizi.

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.