Reprezentant Houska: Po sestupu se Sigmou jsem měl o Euro obavy

Olomouc – Mimo hřiště působí tichým, dokonce by se dalo říct až plachým dojmem. Jakmile však vyběhne na fotbalový trávník, jako kdyby 
z něj byl rázem někdo jiný. Režisér.

Určuje tempo hry, rozdává chytré přihrávky spoluhráčům a v poslední době, když není zbytí, se čím dál častěji dere i do šancí a střílí góly.

Pokud půjde všechno podle plánu, uslyší brzy o Davidu Houskovi, na první pohled tichém a skromném mladíkovi z Poličky, celá Evropa.

 

Z olomouckých fotbalistů má zatím do českého výběru pro domácí evropský šampionát šikovný záložník Sigmy nejblíže.

„Poté, co jsme sestoupili, jsem měl obavy, abych z týmu nevypadl. Trenér Dovalil mě ale ujistil, že když budu podávat dobré výkony, povolá mě i ze druhé ligy. Tak se snažím a dělám všechno pro to, abych se nakonec na Euro dostal,“ krčí rameny jednadvacetiletý fotbalista.

Příprava na domácí evropský šampionát jednadvacítek se pomalu chýlí ke konci. S Dány 
i s Němci jste během posledního týdne remizovali.
Oba týmy budeme mít na Euru ve skupině a oba byly výborné. Na druhou stranu jsme si ukázali, že se s nimi dá hrát a že na to budeme mít. Hlavně to platí pro ty Němce.

Remíza s Německem je hodnocena pozitivně. Hlavně ve druhém poločase ale Němci ukázali, že budou zřejmě opravdu patřit k favoritům turnaje, souhlasíte?
Jak tam přišli dva hráči ze základní sestavy Leitner a Hoffman a potom i další. Tak pak jsme všichni viděli, že to byl docela vítr, a měli jsme co dělat. Navíc mají v záloze pořád ještě i hráče jako Götzeho nebo Draxlera, kteří teoreticky můžou přijet. To by jim kvalitu určitě ještě zvýšilo (usmívá se).

David HouskaKromě Dánů a Němců máte ve skupině ještě Srby. Jaká je to tedy podle vás skupina?
Určitě je hratelná. Ale když už se ty týmy dostaly do poslední osmičky, tak je jasné, že mají vysokou kvalitu. Němce jsme viděli, o tom se nemusíme vůbec bavit, Srbové vyřadili v baráži Španělsko. Dánové zase dali v kvalifikaci nejvíc gólů ze všech. Určitě to bude těžké, ale nemá cenu se něčeho bát. Musíme věřit, že máme na to s nimi hrát.

Vy jste nehráli kvalifikaci. Neměli jste trochu pochybnosti, jak na tom vlastně jste s kvalitou, v porovnání s ostatními?
Je to tak. Když se v minulosti jednadvacítce podařilo projít kvalifikací, tak logicky moc neprohrávala. Na to Euro si pak taky daleko víc hráči věřili. My jsme hráli jen přípravné zápasy. Hodně jsme hráli s týmy do 23 let, které odehrály tu minulou jednadvacítku. Nebo pak 
v Rakousku s třetiligovým německým týmem. Pořádně jsme nevěděli, jak na tom vlastně jsme v porovnání 
s těmi našimi soupeři. Proto je dobře, že jsme tyto dva zápasy odehráli a ukázali jsme si, o čem to všechno příští rok bude.

Navíc se vám v přípravných zápasech zrovna dvakrát výsledkově nevedlo.
Některé zápasy nám vyšly, některé ne. V poslední době výsledky nebyly úplně dobré, takže i tyto dva zápasy s Německem a Dánskem byly trochu také o sebevědomí.

Se stejnými soupeři si to za půl roku rozdáte už naostro. Ovlivnilo to nějak ta utkání?
My jsme chtěli hrát ten náš styl a ukázat si, jestli to bude fungovat. Jestli Němci nebo Dánové něco skrývali, to nedokážu říct.

Jak vidíte svou pozici v jednadvacítce? Vypadá, že z olomouckých hráčů ji máte nejlepší.
Uvidíme. Většinou jsem zatím nastupoval v základní sestavě. Kromě posledního zápasu s Německem. Jsem ale rád, že jsem se tam dostal aspoň na těch dvacet minut. 
I tak to byl zážitek. Rozhodně budu dělat všechno pro to, abych se na Euro nakonec dostal. Prvořadé jsou samozřejmě výkony tady v Sigmě. Od toho se všechno bude odvíjet.

Neměl jste po letním sestupu Sigmy do druhé ligy obavy, že 
z týmu vypadnete?
Měl jsem obavy. Hned potom, co jsme spadli, jsem 
o tom přemýšlel.

Težko bude v Česku něco většího

Vyjasňovali jste si nějak situaci s trenérem Dovalilem?
Hned za pár dní jsme měli reprezentační sraz a tam mě pan Dovalil ujistil, že když budu stabilně hrát a budu dobré výkony podávat i ve druhé lize, tak nebude mít důvod, aby mě přestal povolávat. To mě potěšilo a uklidnilo, že se mnou takhle počítá.

Tady v Olomouci z toho museli mít jistě radost. Šampionát je často vnímán v podstatě jako takový veletrh, kde na sebe mladí hráči můžou upozornit 
a přilákat bohaté kupce ze zahraničí. Bavili jste se o tom třeba s lidmi z klubu?
V klubu to s námi nikdo neřešil. Každý máme tu motivaci dostat se na šampionát v sobě automaticky. Stačí si na to občas jen vzpomenout. Není potřeba nic speciálního.

Nemůže být ve finále druhá liga nakonec vaší výhodou? Víc v ní vyniknete než v první.
Těžko říct. Celkově si nemyslím, že by druhá liga byla výhodou. První je zase daleko víc sledovaná, všechno je 
v televizi. Beru to tak, jak to je. Snažím se prostě jen podávat co nejlepší výkony.

Každý šampionát je svátek, ale je tento přece jen výjimečnější díky tomu, že se bude hrát doma?
Určitě jo. Pro mě by to byl určitě největší fotbalový zážitek a úspěch se na tenhle šampionát dostat. Moc lidem se nepoštěstí hrát tak velký turnaj na domácí půdě. Tady u nás v Česku asi těžko bude něco většího.

Ve druhé lize jsou občas zvláštní věci

Se Sigmou jste se v úvodu sezony dost trápili. Ale pomalu začínáte soutěži dominovat. Čím to bylo, že to takovou dobu trvalo?
Jsem hlavně rád, že soupeře už začínáme přehrávat 
a daří se nám, protože ten začátek opravdu nebyl dobrý. Myslím si, že jsme si asi opravdu museli na tu soutěž nějakým způsobem zvyknout.

V čem je to tak odlišné?
Málo mužstev chce hrát fotbal. Málo jich je tak kombinačně vyspělých, že by chtěla hrát s námi otevřenou vyrovnanou partii. My sice hodně držíme míč, což je pro nás samozřejmě dobře, ale většinu času taky hrajeme do zhuštěné obrany. Musíme hledat skulinky, a to není jednoduché.

Podepsalo se třeba na vás v začátku sezony i prostředí, ve kterém se druhá liga hraje? Stadiony jsou logicky úplně jiné, stejně tak pozornost fandů.
Je to jedno s druhým. Je to jasné, že stadiony jsou úplně jiné. Já myslím, že spíš to bylo o tom, zvyknout si na ten styl druhé ligy. Většina opravdu nahrazuje technickou kvalitu bojovností a nasazením. S tím jsme se museli vyrovnat. Musíme to ale všechno brát, jak to je. Nedívat se kolem a soustředit se na fotbal.

Je veliký rozdíl hrát první nebo druhou ligu?
Stoprocentně je to jiné. Občas jsou tam hodně zvláštní věci. Některé týmy od půlky házejí míč z autu až do vápna. V Karviné jsme hráli místo fotbalu vodní pólo (usmívá se). Někdy to je docela těžké.

Autor: Jiří Fišara

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.